Mechanizm ograniczający wzrost cen ciepła do czerwca 2025 r.

Okres obowiązywania mechanizmu ograniczającego wzrost cen ciepła dla odbiorców uprawnionych wydłużono na okres od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. na podstawie Ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Przypominamy, że mechanizm ograniczający wzrost cen ciepła zobowiązuje przedsiębiorstwa ciepłownicze do stosowania w rozliczeniach za ciepło dostarczone do odbiorców uprawnionych najniższej z trzech cen:

  1. Ceny dostawy ciepła obliczonej na podstawie obowiązującej taryfy.
  2. Maksymalnej ceny dostawy ciepła i stawek opłat tj. nie wyższych niż ceny i stawki opłat w każdej grupie taryfowej powiększone w stosunku do cen i stawek opłat stosowanych na dzień 30 września 2022 r . o 46 % w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. oraz o 52 % w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2025 r..
  3. Średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą obliczonej dla danego systemy ciepłowniczego, powiększonej o średnią stawkę opłat za usługi przesyłowe w tym systemie ciepłowniczej.

Zakres podmiotów objętych ochroną (podmiotów uprawnionych) nie uległ zmianie. Pozostają nimi gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej (m.in. szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej i inne instytucje), wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, inne podmioty, które są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych i lokali instytucji użyteczności publicznej. Szczegółowa lista podmiotów uprawnionych określona jest w art. 4 Ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (zwanej niżej Ustawą z dnia 15 września 2022 r.).

Warunkiem korzystania z mechanizmu ograniczającego wzrost cen ciepła jest złożenie w przedsiębiorstwie ciepłowniczym oświadczenia, o którym mowa w Ustawie z dnia 15 września 2022 r. Złożone dotychczas przez odbiorców uprawnionych oświadczenia zachowują ważność, jednakże każda zmiana stanu faktycznego (danych podawanych w oświadczeniu) wymaga złożenia przez odbiorcę nowego skorygowanego oświadczenia.

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów z dniem 1 lipca 2024 r. w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi stosowane będą:

  • w grupach taryfowych R1,R2,R3 (miejska sieć ciepłownicza w Brzesku) maksymalna cena dostawy ciepła,
  • w grupach taryfowych GB,GJ,GM,O średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą,

ponieważ są one najniższe w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi z tych grup.

Informacje o wysokości cen ciepła dla podmiotów uprawnionych, do których ciepło dostarcza MPEC Brzesko opublikowane pod adresem http://mpec.brzesko.pl/firma/taryfa-dla-ciepla/ .