Kontrast
Czcionka

Centrum zgłoszeń:
14 68 62 625

Ciepło Systemowe

Przesuń palcem w lewo lub w prawo, aby zobaczyć więcej

System ciepłowniczy

Cie­pło systemowe produkuje się w elek­tro­cie­płow­niach lub cie­płow­niach odda­lo­nych od cen­trów miast. Stamtąd, za pomocą sieci cie­płow­ni­czych (sys­temu ruro­cią­gów) dociera do budyn­ków pod posta­cią bar­dzo cie­płej wody. Budy­nek przy­łą­czony do sys­temu cie­płowniczego wypo­sa­żony jest w wewnętrzną insta­la­cję cen­tral­nego ogrze­wa­nia wypeł­nioną wodą, która następnie tra­fia do kalo­ry­fe­rów w całym budynku. W jaki spo­sób woda w insta­la­cji budynku staje się cie­pła? Dzięki urzą­dze­niu nazywanym wymien­ni­kiem cie­pła. Pozwala ono ogrzać zimną wodę w insta­la­cji budynku, cie­plej­szą wodą pocho­dzącą z sys­temu cie­płowniczego. Po odda­niu cie­pła w wymien­niku, schłodzona woda wraca ruro­cią­gami do elektrocie­płowni, gdzie zostaje ponow­nie ogrzana i cały pro­ces powta­rza się. Dokładny opis zasady działania systemu ciepłowniczego znajduje się poniżej.

Poznaj system ciepłowniczy

Kogeneracja

Ciepło systemowe dostarczane z elektrociepłowni produkowane jest w procesie kogeneracji, czyli jednocześnie z prądem. W ten sposób powstaje niemal 2/3 całego ciepła w Polsce. Dzięki temu sprytnemu procesowi spala się o 20 proc. mniej paliwa (np: węgla) i emituje o 30 proc. mniej dwutlenku węgla, niż gdyby ciepło i prąd produkowane były osobno. To bardzo ważne, także dla całej planety. Ponadto, dzięki produkcji ciepła w jednym wyspecjalizowanym miejscu, powietrze w mieście jest czystsze. Wysokiej jakości paliwa spalane w efektywny sposób (w optymalnej temperaturze) i urządzenia filtrujące spaliny sprawiają, że do powietrza, którym oddychają mieszkańcy miasta, niemal w ogóle nie przedostaje się rakotwórczy bezno(a)piren oraz zabójczy tlenek węgla. W takim powietrzu jest także 35 razy mniej pyłów, które powodują wiele chorób układu oddechowego i serca. Dzięki ciepłu systemowemu zyskują więc zarówno mieszkańcy miasta, jak i całe środowisko.

Poznaj kogenerację

Ciepła woda

Nie myśl wię­cej o prze­glą­dach tech­nicz­nych i szczel­no­ści urzą­dzeń pod­grze­wa­ją­cych wodę w miesz­ka­niu. Jeśli korzy­stasz z cie­pła sys­te­mowego do ogrze­wa­nia budynku, równie bezpiecznie możesz ogrze­wać także wodę. Zasta­na­wiasz się jak to moż­liwe?

Wybierz ciepłą wodę

Magazyn ciepła systemowego

Zdjęcie do artykułu Najdłuższe metro na świecie

Najdłuższe metro na świecie

Metro w Rijadzie to 3,6 mln pasażerów dziennie, ponad 176 kilometrów długości, 6 linii i 85 stacji. Ma zmniejszyć korki,…

Zdjęcie do artykułu Od kwietnia mamy nowe Czyste Powietrze

Od kwietnia mamy nowe Czyste Powietrze

Program „Czyste Powietrze” to jeden z kluczowych projektów rządowych, mający na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Dofinansowanie można dostać…

Zdjęcie do artykułu Więcej darmowych uprawnień do emisji dla ciepłownictwa

Więcej darmowych uprawnień do emisji dla ciepłownictwa

Dzięki dodatkowym 30 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji przedsiębiorstwa ciepłownicze będą mogły obniżyć koszty i więcej środków przeznaczyć na inwestycje…

Zdjęcie do artykułu Omnibus: rewolucja w raportowaniu ESG czy kosmetyczne zmiany

Omnibus: rewolucja w raportowaniu ESG czy kosmetyczne zmiany

Pod koniec lutego br. Komisja Europejska przedstawiła pakiet uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju – Omnibus. Ta reforma wywołała wiele pytań…